خیلی جالبه که ویندوز ابزارهای گنو رو نداره ! ابزارهایی که حجمشان کمتر از 100 مگابایت بوده و بسیار قدرتمند و بزرگ هستند اما یکی از این ابزارهای کاربردی SSH نام داشته که به جهت اتصال به سرور از راه دور مورد استفاده قرار می گیره اما به زودی ویندوز با تغییر رویکردی جدید قرار است کلاینت سرور اس اس اچ رو اضافه نماید .

 

SSH چیست ؟

به صورت خلاصه باید گفت SSH یک روش قدرتمند و همچنین نرم‌افزاری بوده که برای دستیابی به امنیت شبکه طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد .هربار که داده‌ای از طرف کامپیوتر به شبکه فرستاده شود، به صورت خودکار توسط SSH رمزنگاری خواهد شد هنگامی که داده به مقصد خود می‌رسد به صورت خودکار رمزگشایی می‌شود. نتیجه‌ای که خواهد داشت کدگذاری نامرئی خواهد بود. بدین صورت کاربران نهایی درگیر پروسه کدگذاری و کدگشایی نخواهند شد و از ارتباط امن خود می‌توانند به خوبی استفاده کنند. امنیت سیستم کدگذاری SSH با استفاده از الگوریتم‌های پیچیده و مدرن تضمین می‌شود. تا آنجا که امروزه در سیستم‌های حیاتی و بسیار حساس از این سیستم استفاده می‌شود.

 

فعال سازی قابلیت SSH در ویندوز 10

دقیقا وجود این ابزار ها در سیستم عامل مک یکی از دلایلی می باشد که سرورها حتی اگر علاقه ای نداشته باشند که با مک کار کنن مجبور هستند زیرا با ویندوز این قابلیت وجود نداشته.

برای فعال سازی می توانید به قسمت Manage Optional Features برید و با فعال کردن گزینه Add a feature فهرست رو مشاهده کنید و اپن SSH کلاینت و سرور و فعال نمایید.