حدود دو هفته قبل تلگرام فیلتر شد و اخباری که از سوی مسئولین مربوطه با فیلترینگ در ساعات اولیه منتشر شد گویای موقتی بودن این مسدودسازی تلگرام را میداد اما این موقتی بودن تقریبا دو هفته بود و از هم اکنون تلگرام در دسترس همگان است و همچنین تعدادی از اپ ها و وب سرویس های دیگر نیز رفع فیلتر شدند .

 

 

چند روز بعد از فیلترینگ تلگرام نخستین پیام‌ رسانی که بعد از چهار سال رفع فیلتر گردید سرویس چینی “ وی‌چت ” بود که یک پلتفرم بسیار ضعیف از نظر امنیتی است. در حال حاضر این برنامه پیام‌ رسان بدون مشکل در دسترس کاربران اینترنت در ایران قرار دارد هرچند که نسخه تحت وب این برنامه به خوبی کار نمی کند.

 

اپلیکیشن مکان نمایی Swarm و سرویس Foursquare که در آبان ماه امسال بی دلیل فیلتر شده بودند دوباره در دسترس قرار دارند و در حال حاضر، می‌توان از اپلیکیشن این دو سرویس بر روی موبایل ها استفاه کرد تا با کمک این اپ های کاربردی مکان‌های جدید را بر حسب علاقه در نزدیکی خود پیدا نمود.

 

پینترست

پینترست

پینترست پلتفرم یک شبکه اجتماعی برای اشتراک‌گذاری تصاویر مختلف است. در پینترست بر خلاف سرویس اینستاگرام شما موضوع مورد نظر و علاقه خود را دنبال می‌کنید و در حال حاضر، این شبکه اجتماعی بدون مشکل قابل اجرا و در دسترس می باشد.

 

سرویس ساوندکلاود که یک پلتفرم به اشتراک گذاری موسیقی های مختلف می باشد نیز اخیراً رفع فیلتر شده و کاربران ایرانی می توانند از این سرویس آلمانی به خوبی بهره ببرند.

 

وب‌سایت مدیوم که به عنوان یک پلتفرم نشر آنلاین شناخته می‌شود نیز پس از مدت‌ زیادی که از فیلتر شدندش می گذشت رفع فیلتر شده و این سرویس حالتی وبلاگ‌ شکل دارد که کاربران را دعوت به روزنامه‌نگاری اجتماعی می‌کند و می‌توان نوشته‌هایی از مدیران شرکت‌های بزرگ مثل مایکروسافت یا حتی کاربران عادی را در آن مشاهده کرد.

 

وب‌سایت کورا (Quora) به عنوان یک پلتفرم آنلاین پرسش و پاسخ و همچنین وب‌سایت ردیت (reddit) که یک پایگاه برای جمع‌آوری اخبار به صورت اجتماعی می باشد نیز رفع فیلتر شده‌ اند.

 

 

— توجه فرمایید : تمامی سرویس ها مجددا فیلتر شدند .