SSL یک استاندارد امنیتی در جهان می باشد که به شما این امکان رو می دهد تا بین یک سرور و مرورگر ارتباطی ایمن برقرار شود و اطلاعات ارسال به صورت رمزنگاری باشد. گواهینامه ها و فروم های ssl در حال حاضر توسط هزاران شرکت آنلاین به دلیل عدم دسترسی هکر ها به اطلاعات مشتری ها  مثل پسورد یا نام کاربری و شماره حساب و… استفاده میشود. در واقع از ssl برای بر قرار کردن یک رابطه ی امن بین دو طرفی که در وب هستند، استفاده میشود.در این مقاله می خواهیم توضیحاتی درباره ی سیستم و راهکار امنیتی SSL بیشتر بدانید بدهیم .

 

برای استفاده از این فناوری شما به یک گواهی دیجیتال نیاز دارید که بر روی سرور وب شما نصب میشه و کار اصلیش دوتا چیزه. اول اینکه امنیت وبسایت رو تایید کنه، یعنی به سایت های کلاهبردار وارد نشوند.

دوم اینکه تمام داده های شمارو مثل رمز کارت و شماره حساب رو به صورت رمز انتقال بده

 

سوالی که برای همه پیش میاد اینه که تمام گواهی هایSSL با هم یکی هستند؟ باید بگم نه، این گواهی ها طبق تعداد دامنه ها استفاده میشوند که به سه حالت single, wildcard, multi-domain وجود دارند.

دسته ی اول یا single فقط از یک دامنه یا زیر دامنه محافظت میکنه

دسته ی دوم wildcard از یک دامنه و به تعداد نا محدود زیر دامنه محافظت میکند

دسته ی سوم multi-domain از چندین دامنه محافظت میکند

 

در چه حالتی به گواهی SSL نیازدارم؟

زمانی که شما نیاز به جمع آوری اطلاعات شخصی یا اطلاعات محرمانه و حساس شخصی ازجمله: رمز عبور یا حساب کاربری، شماره حساب و رمز، جزییات شناسنامه مثل کد ملی و محل صدور، اسناد رسمی و حقوقی، مدارک پزشکی دارید باید به سراغ گواهی SSLبروید

 

چطور باید گواهی SSL را تهیه کرد؟

فکر کنم از اول این مطلب تا الان به دنبال این بودید که چطور میشه گواهی SSL رو گرفت، گواهی SSL از سازمان های مورد اعتمادی به اسم CA میشود گرفت به این شکل که هویت و اعتبار هر شخص رو برسی میکنند و سپس گواهی مورد نظرشو تحویل میدهند.

کار اصلی CA تایید کردن درخواست های شما در رابطه با گرفتن گواهی ها و حفظ اطلاعات و اوضاع  شما در گواهی صادر شده است. شما میتونید SSL رو از سایت های ثبت دامنه خریداری کنید

 

نکته ای که باید به شما بگم اینه که دو مرورگر گوگل کروم و فایر فاکس CA های مورد اعتمادی رو به صورت فضای پنهان تو خودش زخیره داره. به خاطر همین یه سری وقتا شما میبینید به شما هشدار میده که این SSL مورد اعتماد نیست.

 

چگونه بفهمیم سایتی مورد اعتماد است و SSL را دارد؟

به شما این خبر رو میدیم که کار سختی نیست، اولین موردی که باید برسی کنید اینه که سمت چپ جایی که آدرس سایت نوشته شده علامت قفل باشه. دومین مورد قابل برسی وجود پیشوند https به جای http و مورد سوم وجود نشان اعتماده.