شاید تاکنون کلمه دارک وب را دیده و یا درباره اش شنیده باشید، اما اینکه دقیقا دارک وب چیست رو شاید ندونید در ابتدا باید این نکته رو بگم که دارک وب از جمله فضاهایی هست که ممکنه ذهن نوجوانان کنجکاو به دنبال اون بره و این بسیار خطرناکه. دارک وب اصلا مناسب سن های کم نیست و ممکنه ذهنشون به سمت راه های بد و خلاف رشد کنه و این شدیدا خطرناکه. از این رو ازتون میخوام که کنترول بهتری در زمینه اینترنت روی فرزندتون داشته باشید.

 

دارک وب چیست؟

دارک وب یا وب تاریک به شبکه ای از دسترس عموم خارج گفته میشه ک برای اینکه واردش بشید باید ابزار خاصی داشته باشید. دلیل اینکه برای هر کسی قابلیت وارد شدن به اون رو نداره اینه که امنیت بسیار بالایی داره که این فضای امنیتی برای اینه که افرادی که در این فضا در حال کسب و کارن که اکثرا خلافکار هستند، به سادگی ردیابی نشوند. اغلب این افراد رو قاچاقچی های مواد مخدر، قاچاقچی اعضای بدن انسان، هکر های حرفه ای و بقیه ی خلافکار ها تشکیل میدهند.

 

فرق دارک وب و دیپ وب در چیست؟

در حقیقت اگر بخواهیم کل فضای اینترنت رو به دو بخش تقسیم کنیم، دیپ وب و وب ساخته میشه. دیپ وب فضایی شامل پنل های مدیریت و نویسندگان سایت ها به حساب میاد. اما اگر بخواهیم دارک وب را توصیف کنیم، دارک وب در واقع بخشی از دیپ وب به حساب میاید و توضیح دیپ وب فضایی از اینترنت به حساب میاد که افراد عادی قابلیت ورود به اون رو ندارند و فقط کاربران غیر مهمان نظیر ادمین سایت ها و یا نویسندگان وب به اون دسترسی دارند.

بسیاری از بازی ها و نرم افزار های غیر مجاز و یا کرک شده هم در دارک وب وجود دارد مثلا بازی نهنگ آبی که اسمش رو حتما شنیدید در دارک وب موجود است.

 

پس به طور کلی متوجه شدید که دارک وب مخصوص خلافکار هاست و از طریق دارک وب میتوانند شبکه های غیر قانونی خودشون رو در اینترنت گسترش بدهند تا به پول بیشتری برسند. فروشگاه های دارک وب کاملا شبیه به فروشگاههای وب هست با این تفاوت که اجناس قابل فروش چیز های غیر مجاز مثلا اسلحه و یا مواد مخدر هست.

 

چراهیچ دولتی دارک وب را موقف نمیکند؟

در پاسخ به این سوال باید بگم که این شبکه ها محیط کاملا امنیتی رو ایجاد کردند که هیچ اثری از صاحبان این سایت ها به دست کسی نرسد و برای دولت ها هم تغریبا دسترسی به این افراد غیر ممکن است.

 

چگونه وارد دارک وب شویم؟

اول از همه این مسئله رو بهتون هشدار بدم که اگر به دنبال یادگیری مسائل امنیتی نیستید و صرفا میخواهید به اطلاعات عمومیتون اضافه کنید به دنبال ورود به دارک وب نباشید و ازش صرف نظر کنید. این فضا نه دلهره اوره نه خیلی ترسناک کاملا شبیه به محیط وب هست و هیچ فرقی نداره حتی موتور جستجوگر هم داره که به راحتی هر با داشتن هر آدرسی میتونین وارد اون سایت بشید.

 

برای ورود به دارک وب نیاز به مرورگر Tor دارید. مرورگر تور را میتوانید از جاهای مختلف دانلود کنید و پس از برقراری ارتباط  نام وبسایت مورد نظرتون رو داخل تور سرچ کنید. البته آدرس سایت ها مثل وب نیست و به صورت هش هست (چند عدد و حروف بی معنی و در اخر هم دامنه ی onion را دارد)

 

یافتن آدرس وب در دارک وب

برای پیدا کردن آدرس سایتی در دارک وب راه های زیادی وجود دارد. اولین راه سرچ کردن در محیط وب معمولی هست چون بسیاری از سایت ها اخباری در مورد سایت های دارک وب در اختیار مردم قرار میدهند. راه دوم سایت هیدن ویکی به ادرس thehiddenwiki.org است.

اما راحت ترین راه ممکن در موتور جستجوی دارک وب به اسم grams است که البته آدرس سایت مورد نظر رو داشته باشید و برای به دست آوردن اون باید در پایگاه ویکی پدیا موجود بوده و با استفاده از سرچ گوگل میتونید آدرس grams رو توی محیط دارک وب بدست بیارید و در قسمت سرچ عبارت مورد نظرتون رو سرچ کنید.

 

در چه حالتی دارک وب خطرناک است؟

همونطور که تا الان فهمیدید دارک وب فضای اینترنت خلافکار ها است. مثل قاچاقچی های مواد مخدر هکر ها خرید و فروش اسلحه  دزدی اقدام به ضرب و شتم و به طول کلی اکثر کار های غیر انسانیی که در جامعه خلاف هست رو میتونید در دارک وب پیدا کنید. شاید خوندن این مطلب لرزه به تنتون انداخته ولی متاسفانه واقعیت داره.

اما کسانی که در این محیط به دلیل گشت و گذار یا خراب کاری میگردند رو خطر جدی تری تهدید میکنه چون هکر های بسیار قدرتمندی شبانه روز در حال محافظت از این فضا هستند و به سادگی قابلیت شناسایی موقعیت شما رو دارند. به همین دلیل به شما پیشنهاد میکنم به دنبال ورود زیاد به این مطلب نباشید. بجز این تصاویر بسیار زیاد و زننده ای از قتل شکنجه تجاوز و غیره وجود داره که روی روحیات شما تاثیرات منفی میزاره.