در تعریف فناوری بلاک چین ( Blockchain ) چیست ؟ که به فارسی زنجیره بلوک ترجمه شده، پایگاه‌ داده‌ای مبتنی بر اجماع و توزیع‌شده است که اطلاعات را به صورت تغییر ناپذیر بر روی شبکه‌ ای همتا به همتا و به شکلی امن ذخیره می نماید و مبنای فناوری بلاک چین در سه فناوری دیگر که قبل از بلک چین وجود داشته اند اما به وسیله ادغام هوشمندانه این سه مورد بلاک چین خلق شده است.

 

تشکیل دهنده فناوری بلک چین :

    • شبکه همتا به همتا
    • رمزنگاری و امضای دیجیتال
  • پلتفرم نرم‌افزاری ( پروتکل بلاک چین )

 

برای درک مفهوم بلاک چین باید دفترکل یا کتابی را متصور شوید که هر صفحه به صفحه قبل متصل بوده و در این استعاره کتاب همان بلاک چین می باشد و هر صفحه معادل یکی از بلوک‌ های زنجیره ایست و هر سطر درون صفحه را می‌توان معادلی از یک تراکنش در نظر گرفت تا در این دفترکل اگر یک صفحه ( بلوک ) جدا شود یا پاک شود به راحتی قابل شناسایی خواهد بود و کاملا متوجه آن خواهید شد.

مرتب کردن صفحات ( بلوک ها ) به دنبال هم و شناسایی فعالیت‌های مشکوک بسیار ساده خواهد بود و در بلاک چین، هر بلوک بر روی آخرین بلوک ساخته می‌شود و محتوای بلوک قبلی (یا امضای آن) را به اضافه یک مقدار موقت به کار می‌برد. ساختن بلوک و افزودن آن به زنجیره بلوک‌ها فعالیتی است که معمولا گره‌های خاصی متولی آن هستند. در بلاک چین‌های عمومی این امر به لحاظ محاسباتی سخت است تا از نفوذ به سیستم جلوگیری شود.

 

فرق بین بیت کوین و بلک چین

بیشتر افراد می‌دانند که بلاک چین به بیت کوین ارتباط دارد به همین دلیل از دانستن درباره آن خودداری می‌کنند. آن‌ها می‌دانند که بیت کوین یک واحد پولی مجازی است که هویت‌های ناشناخته می‌توانند برای مبادلات غیرقانونی از آن استفاده کنند.

بیت کوین اولین اپلیکیشن بلاک چین بود که در سال ۲۰۰۸ به‌عنوان سیستم الکترونیک نقدی معرف شد. فردی که آن را معرفی نمود توسعه‌دهنده یا یکی از اعضای تیم توسعه‌دهنده ساتوشی ناکاموتو بود. اگرچه بسیاری از افراد ادعا کرده‌اند که آن توسعه‌دهنده هستند، اما تاکنون چیزی اثبات نشده است. بلاک چین و سربرگ توزیع‌شده در اواخر سال ۲۰۰۸، برای ثبت و شناسایی تراکنش‌های بیت کوین به وجود آمد.

در سال ۲۰۱۳ بیت کوین و بلاک چین توجه متخصصان مالی را به خود جلب نمودند. همین زمان بود که اف بی آی اقدامات سایت جاده ابریشم را متوقف نمود. این سایت برای تبادلات غیرقانونی مواد مخدر و جرائم غیرقانونی دیگر، از بیت کوین استفاده می‌کرد.

 

مزایا و معایب بلاک چین

باوجود تمام مزایای بلاک چین، فرلانگر معتقد است که “بلاک چین از محدودیت در زمینه مقیاس‌پذیری، حکومتی و انعطاف‌پذیری، رنج می‌برد.” مقیاس‌پذیری به دلیل تعداد زیاد کامپیوترها و منابع انرژی، محدود شده است. محدودیت حکومتی از این حقیقت ناشی می‌شود که بسیاری از شرکت‌های خصوصی به دنبال این هستند که در زمینه بلاک چین زیرساخت‌های متفاوت خود را داشته باشند. محدودیت انعطاف‌پذیری به این دلیل است که در زمینه بلاک چین سیاست و قوانین ثابت وجود ندارد.هر اپلیکیشنی که به مبادلات مالی و اطلاعاتی وابسته است باید معتبرتر و مؤثرتر باشد. امروزه بیشتر مراکز مالی اپلیکیشن های مخصوص خود را دارند. برای این‌که بتوانند با سایر شرکت‌ها رقابت مؤثری داشته باشند باید اپلیکیشنی ارائه دهند که تجربه متفاوتی در اختیار مشتری قرار دهد. AppDynamics به مراکز مالی اجازه می‌دهد که اپلیکیشن های بانکی آنلاین، پردازش اعتبار، فرایند اعتبار، فرایند پرداخت، مبارزه با تقلب و حمایت مشتری، را نظارت کنند.