اورکلاک (Overclock) کردن روشی است برای افزایش بهره وری و سرعت سخت افزار کامپیوتر شما و با انجام عملیاتی بر روی سخت افزار خود باعث این اتفاق می شوید و عموما عمل اورکلاک بر روی CPU و GPU انجام می شود که CPU پردازنده اصلی و GPU پردازنده گرافیکی شما می باشد . باید دقت کنید که درست است اورکلاک باعث عملکرد بهتر و سریعتر سیستم ما می شود اما گرمای تولیدی سخت افزار شما نیست افزایش می یابد که اگر تجهیزات خنک کننده درست نداشته باشید ممکن است بر اثر داغی و حرارت زیاد سیستم دچار مشکلات جدی شود .

 

اورکلاک کردن چیست ؟

سی پی یو یا پردازنده اصلی سیستم شما در زمان تولید در کارخانه به گونه ای تنظیم می شود که در رنج فرکانسی خاص و معینی کار نماید و برای این رنج یک حداکثر ( max ) فرکانس عملکرد نیز در نظر گرفته می شود و اگر CPU شما استاندارد باشد، برای انجام پردازش و وظایف خود حرارت زیادی تولید نمی کند و امکان آسیب رسیدن به پردازنده تا حد ممکن از بین می رود.

به همین جهت نیازی به خنک کننده خاصی برای استاندارد نگه داشتن دمای آن نیستید اما خب گاهی وقت ها نیاز دارید که عملکرد سی پی یو خود را تا حداکثر توانایی های سخت افزاری که سی پی یو شما دارد بالا ببرید و طبیعتا سرعت آن را نیز بالاتر ببرید.

ولی خب آموزش چگونگی انجام این کار نیز خود مسئله و تخصصی نیاز دارد که بهتر است برای جلوگیری از آسیب رسیدن های احتمالی به سیستم و سخت افزار شما کمی آن را جدی بگیرید و برای افزایش سرعت CPU، شما می توانید داخل تنظیمات بایوس (BIOS) از آنجا تنظیمات استاندارد مربوطه را تغییر دهید تا افزایش سرعت در CPU شما ظاهر گردد.

پیش از انجام این تغییرات تنظیمات استاندارد را حتما به خاطر بسپارید که با انجام اورکلاک سرعت سخت افزار مورد نظر شما بالا می رود اما انرژی ای که مصرف می کند هم به صورت مستقیم بالا رفته و درنتیجه بالا رفتن مصرف انرژی الکتریکی و حرارت تولیدی قطعه مورد نظر شما نیز بالا می رود! و باید دقت نمایی که حتما دمای سخت افزاری که آن را اورکلاک می کنید را مداوم بررسی نمایید تا سخت افزار شما دچار آسیبی نشود که با استفاده از نرم افزار های خاصی نیز می توان این عمل را انجام داد .

و این نکته را هم فراموش نکنید که هر سخت افزاری را مجاز به اورکلاک کردن نیستید و باید از سایت های اصلی مربوط به محصول آن را بررسی نمایید .