امنیت همیشه در جنگ با آسودگی بوده به شکلی که هر چقدر شما سعی کنید در استفاده از آیفون خودتون راحتی را مد نظر داشته باشید (تنبلی کنید!). برای هکر ها یا افراد سودجو راه نفوذ را بیشتر باز گذاشته اید که به اطلاعات شخصی شما نفوذ پیدا کنند اما هیچ جای نگرانی نیست، چون ما به شما امروز ترفند هایی رو آموزش میدیم که با استفاده از نکات این مقاله میتونید ‘ آیفون خودتون رو برای استفاده ایمن نمایید ‘.

 

آیفون را رمزنگاری کنید

ابتدایی ترین راه برای جلوگیری کردن از ورود افراد مختلف به جزییات یا فایل هایی که در آیفون خودتون زخیره کردین قطعا رمزنگاری با اثر انگشتتون یا گذاشتن پسورد هست. بسته به شرایط شخصی شما هرکدوم از این دو راه، بسته به شرایط شما، میتونن به روشی به امنیت ایفون شما کمک کنند.

در اینجا برای شما چند نکته گذاشتیم که میتونن به شما کمک زیادی کنند:

  • آیفون خودتون رو روی حالتی بزارید که اگه باهاش یه مدتی کار نکردین به صورت خودکار قفل شه و زمان ایده ال برای قفل شدن هم بین 30 ثانیه تا 5 دقیقه ست. در هر صورت هیچوقت روی حالت “همیشه روشن” نزارید
  • برای رمز عبور یا پسورد، از یک پسورد با حروف الفبا یا پسورد عددی استفاده کنید. هرگز از پسورد 4 رقمی استفاده نکنید.دلیلشم که واضح و مبرهنه 😀
  • زمانهایی که میخواهید از اپل پی (apple pay)  اپ استور (app store) یا ایتونز (ITunes) استفاده کنید از اثر انگشت استفاده کنید.

فعال سازی اهراز هویت 2 مرحله ای (2-factor authentication)

این خیلی مهم هست که حساب کاربری اپل شما ( اپل ID ) به خوبی ایمن و تنظیم شده باشه که توسط هکر ها و افراد سود جو دچار مشکل نشوید. شما میتونید این تنظیمات و فعال سازی را در وبسایت اصلی سایت اپل ( https://support.apple.com/en-us/HT204915 ) انجام دهید.

 

اطلاعاتی که با قفل بودن گوشیتان نمایش داده می شود را محدود و غیرفعال نمایید

iOS 10 به شما اجازه ی غیر فعال نمودن نمایش اطلاعات بر روی صفحه نمایش شما رو میدهد که این میتونه زمانی برای شما خطرناک باشه که آیفون شما دست فردی سودجو باشه و مقدار قابل توجهی اطلاعات که میتونن توسط اون شخص دیده شود رو مخفی نمایید، شما میتونید با رفتن به setting و touch id and password هر اپلیکیشنی رو که فکر میکنید لازم به نمایش بر روی صفحه نیست رو غیر فعال نمایید.

  • قاعدتا باید حذف home control از صفحه ی قفل باشه.
  • شما میتونید انتخاب کنید که کدوم اطلاع رسانی اپلیکیشن ها نمایش داده بشه.
  • اگه شما نمیتونید چیزی رو که میخواهید رو در شخصی سازی در تنظیمات پیدا کنید، به صفحه اصلی برگردید. به سمت پایین بکشید و بعد به سمت راست بکشید تا بتونید ویجت هاتون رو ببینید. انقدی ادامه بدید تا گزینه ی edit رو مشاهده کنید که میتونید با همین صفحه نمایش خودتون رو شخصی سازی کنید.

 

استفاده کردن از داده های گوشی رو محدود کنید

مثل یک مقر امنیت اخرین اندازه گیری، شما میتونید گوشیتون رو طوری تنظیم کنید که بعد از یک دوره مشخص زمانی تمام تاریخچه پیام ها رو حذف کنه. شما با رفتن به setting، messages و بعد Keep Messages روی منقضی شدن بعد از 30 روز تنظیم کنید.

اطلاعات مکانی ( location ) خودتون رو تحت کنترول نمایید

اپل به شما اجازه ی مدیریت اطلاعات با تنظیمات Location Services در زیر Privacy میدهد. شما میتونید برای یک سری از اپلیکیشن ها انتخاب کنید که هیچوقت از شما مکان رو نپرسند. یا فقط در صورت استفاده از شما بپرسند. اجازه دادن به ردیابی شما در پس زمینه ممکن است خطرناک شود. پس من به شما نصیحت میکنم که این کارو نکنید.

  • از Location Services، Frequent Locations را غیر فعال کنید. System Services از گوشی شما برای دادن مکان مربوط به اپلیکشن جلوگیری میکند
  • صفحه Privacy نیز به شما اجازه محدود کردن اشتراک گذاشتن نوع های اطلاعات را میدهد.