در پستی از میهن سایبر قبلا گفتیم ” بهترین لینوکس ها بر اساس نظر متخصص ها ” چیست . اما از این به بعد می خواهیم آموزش لینوکس به زبان ساده را شروع کنیم که به صورت ساده پیش خواهیم رفت و سعی میکنیم از پیچیدگی ها دوری و هر قسمت حداکثر 10 دقیقه باشد . سعی کنید هر قسمت را کامل مطالعه نمایید چون لینوکس بلد بودن اولین قدم حرفه ای شدن در دنیای هکرها و برنامه نویس های واقعیست !

 

در قسمت 1 به مقدمه لینوکس خواهیم پرداخت

 

لینوکس چیست

لینوکس ( Linux ) یک سیستم عامل که از هسته اصلی یا Kernel سیستم عامل دیگه ای با نام unix گرفته شده و این سیستم عامل نخستین بار توسط شخصی با نام لینوس توروالدس ( Linus Torvalds ) در زمانی که دانشجوی دانشگاه Helsinki بود به وجود آمد. اما خب تقریبا مشکل تمامی افرادی که می خواهند با لینوکس آشنا شوند اینه که واقعا لینوکس چیست ؟

لینوکس هسته سیستم عاملی هست که نام کامل آن GNU/Linux می باشد پس به کاربردن کلمه لینوکس تنها فقط به هسته GNU/Linux اشاره دارد اما خب نمیخواییم سخت گیری کنیم ولی خب باید می دونستید ! لینوکس سیستم عاملی هست که متن باز و قابل ویرایش توسط هر شخصی هست البته منظور از هر شخصی واقعا هر شخصی نیست و تخصص های لازم خود را می خواهد اما چرا گفتیم متن باز ؟! چون هر شخص یا شرکتی می تواند نسخه یا همان توزیع دلخواه خودش را گردآوری کند و آن را اختصاصی استفاده یا عمومی منتشر نماید .

الان هم بهترین توزیع های لینوکس در لینکی که در ابتدای پست به آن اشاره کردیم را نام برده ایم و این توزیع ها توانسته اند با در کنار هم گذاشتن و هماهنگ کردن مجموعه‌ای از نرم‌افزار‌ها که بتوان همه آن‌ها را با یکدیگر مدیریت کرد توزیعی را به وجود آورند که معمولا هر کدام برای یک امری تخصصی تر استفاده می شود ولی توزیع اوبونتو بهترین توزیع برای شروع می باشد چرا که خیلی از ویژگی ها و راحتی های سیستم عامل های ویندوز و مک را داراست ( از لحاظ بصری و رابط کاربری ) .

لینوس توروالدس

لینوس توروالدس

تاریخچه لینوکس

زمانیکه لینوس توروالدس در دانشگاه هلسینکی بود از نسخه ای از سیستم عامل UNIX به نام مینیکس استفاده می نمود و لینوس توروالدس و سایر کاربرانی که با سیستم عامل MINIX کار می کردند برای سازنده آن درخواست و پیشنهاداتی را برای اعمال تغییرات بر روی این سیستم عامل و توسعه و بهبود آن ارسال می کردند اما تنن باوم اهمیتی به این نظرات نمی داد و همین موضوع دلیلی شد که لینوس خود تصمیم به ایجاد یک سیستم عامل بگیرد و آن را به شکلی طراحی نماید که از دیدگاه ها و پیشنهادات کاربران همیشه استفاده و اهمیت داده شود.

پس این آغازی بر ایده امروزی سیستم عامل لینوکس و توزیع های شخصی سازی شده آن بود.